Sztuka podróżowania wg Francisa Galtona

Polimatem nazywamy osobę posiadającą rozległą wiedzę z wielu dziedzin. Brytyjski Sir Francis Galton, kuzyn Charlesa Darwina, urodzony w 1822 roku (praktycznie rówieśnik Nessmuka) był właśnie jednym z tych nielicznych genialnych, wszechstronnych umysłów: zajmował się statystyką, socjologią, psychologią,  meteorologią, był geografem, odkrywcą i innowatorem. Wywarł ogromne piętno na swoich i późniejszych czasach: dał światu podstawowe narzędzia statystyki: korelację i regresję do średniej, stworzył niezawodny system rozpoznawania odcisków palców, a także kontrowersyjną koncepcję eugeniki.

Był też podróżnikiem. W młodości wziął udział w wyprawie przez południowo-zachodnią Afrykę. Podchodząc do każdej dziedziny życia i każdej aktywności niebywale praktycznie, wnikliwie i skrupulatnie, posiadł rozległą wiedzę na temat ówczesnego podróżowania, którą opisał w opublikowanej po raz pierwszy w 1855 roku The Art of Travel czyli „Sztuce podróżowania”. Książka zawiera bogactwo porad na temat praktycznych aspektów dziewiętnastowiecznej eksploracji nieznanych lądów. Czytelnik dowie się z niej jak, między innymi, szukać źródeł wody, rozbijać obozy, forsować rzeki, wspinać się na drzewa, orientować się w nieznanym lądzie, rozpalać ogień, dbać o ówczesną broń palną, a także jak dyscyplinować członków ekspedycji i jak negocjować z nie zawsze pokojowo nastawionymi tubylcami. Książka miała wiele kolejnych wydań, które są publikowane i zachwycają czytelników do dziś, niemal sto siedemdziesiąt lat później.

W Starym Wspaniałym Świecie przygotowujemy właśnie pierwsze polskie wydanie tej nigdy wcześniej w naszym kraju nie publikowanej najprawdziwszej perły. Książka jest napisana elokwentnie, ciekawie, zdradza ogrom zainteresowań autora, znajomość wielu metod, sztuczek i tricków radzenia sobie w nieznanych lądach, a także maluje portret ówczesnego świata brytyjskich podróżników, stworzony przez jednego z najbystrzejszych. Ukaże się na jesieni 2019 roku.

2 uwagi do wpisu “Sztuka podróżowania wg Francisa Galtona

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s