Rufus

Rafał Dominik Wierzbicki
Tłumacz i włóczęga, były jajogłowy
Rocznik 1979.

Do 2015 r. odkrywałem tajemniczy świat przestrzeni najmniejszych: prowadziłem badania naukowe w nanotechnologii, w start-upie w Niemczech i na politechnice w Danii. W 2013 r. obroniłem pracę doktorską.

Od 2017 r. prowadzę wydawnictwo Stary Wspaniały Świat, w którym publikujemy pierwsze polskie przekłady dawnych książek podróżniczych i poradników obozowania. Jestem autorem kilku przekładów literackich oraz dwóch książek autorskich: Subarctica oraz Straszni ludzie z bronią.

Niegdyś hobbystycznie, dziś zawodowo podróżuję. Jeżdżę w odludne strony odkrywać światy minione. Mierzę się z samotnością i dziką przyrodą na jej własnych zasadach. Robię to ze starym, wypłowiałym, zacerowanym i trącącym myszką sprzętem. Na wciąż nurtujące mnie pytanie: jak to robiono kiedyś? nie znajduję satysfakcjonującej odpowiedzi i co rok ruszam w nieznane z przedpotopowym i wybrakowanym ekwipunkiem.

W 2020 r. moje zmagania zostały nagrodzone na festiwalu Kolosy wyróżnieniem w kategorii Podróże za oryginalną próbę odbycia podróży w czasie oraz nadzwyczajną staranność w rekonstruowaniu ekwipunku traperskiego i podróżniczego z początków XX wieku.

W 2021 r. za książkę Subarctica otrzymałem nagrodę literacką im. Macieja Kuczyńskiego na 23. festiwalu Kolosów.