George W. Sears, ps. Nessmuk
WOODCRAFT
Sztuka leśnego obozowania
Przekład: Rafał Wierzbicki
Ilustracje: Miłka Macheta
ISBN 978-83-949448-0-3
Warszawa 2017

Nie po to idziemy w zielony las
i krystalicznie czyste wody,
żeby znosić trudy.
Idziemy tam po to, żeby odpocząć.

O KSIĄŻCE
Woodcraft autorstwa Nessmuka to klasyczny dzięwiętnastowieczny poradnik leśnego obozowania. Anglojęzyczny czytelnik zawsze mógł dowiedzieć się z niego jak uszyć namiot, zbudować szałas, rozpalić ognisko, upiec chleb, czy dziczyznę, złapać rybę, jak skompletować lekki ekwipunek na długą wędrówkę, jaką wybrać łódkę canoe, jak przyrządzić maść na komary, oraz jaki nóż i siekierę zabrać do lasu.
W 1884 roku nowojorskie Forest & Stream Publishing Company wydało książkę, która natychmiast stała się bestsellerem, doczekała się wielu wznowień i w języku angielskim jest wydawana do dziś. Poradnik napisany lekkim, żywym, pełnym humoru językiem od lat inspiruje kochających leśną rekreację Amerykanów. Dziś, dzięki pierwszemu polskiemu przekładowi, Woodcraft jest także dostępny polskiemu czytelnikowi. Sami możemy przekonać się, jak wiele z obozowych wskazówek wciąż pozostaje aktualne, a także z rozbawieniem zauważyć jak bardzo mimo odległości podobni byli nam dawni obozowicze i jak mało zmieniła się pomimo upływu lat ludzka natura.
O AUTORZE

Myślę o sobie czasem jak o dzikim Indianinie
albo starym berserku przebranym tylko za dziewiętnastowiecznego Amerykanina.
Gdy ciasny gorset cywilizacji ciśnie mnie zbyt mocno,
zrzucam go, oddając się odmładzającemu duszę barbarzyństwu i słodkiemu lenistwu.
George Washington Sears, ps. Nessmuk, mimo że urodził się w pierwszej połowie dziewięnastego wieku, jest zaskakująco bliski wielu współczesnym miłośnikom rekreacji na świeżym powietrzu. Tak jak i większość z nich, musiał dzielić czas pomiędzy obowiązki wobec rodziny i pracę zarobkową, a swoją największą miłość: podróże i obozowanie na łonie natury.
Nie był zawodowym traperem, ani przewodnikiem, ale szewcem, który kochał dziką przyrodę. Dorywczo imał się najróżniejszych prac: bywał marynarzem, rybakiem, woźnicą, nauczycielem, handlowcem, górnikiem, dziennikarzem, aby w wolnym czasie stawać się leśnym włóczęgą, rekreacyjnym myśliwym, wędkarzem i pasjonatem wioślarstwa.
Pod koniec życia został bardzo poczytnym autorem artykułów podróżniczych oraz Woodcraftu, czyli klasycznego już dziś poradnika na temat leśnego obozowania. Jego imieniem nazwano górę, jezioro, nazywa się do dziś zaprojektowany model noża, ultralekkiej kanadyjki, oraz kilku innych jego leśnych pomysłów i rozwiązań.
POLSKIE WYDANIE

Polskie wydanie starannie przetłumaczono tak, aby oddać ducha dawnej lektury, jednocześnie czyniąc je przystępnym dla współczesnego czytelnika. Opatrzono je przedmową, wieloma przypisami objaśniającymi oraz nowymi ilustracjami utrzymanymi w klimacie dawnych książek przygodowych.
Sztuka leśnego obozowania jest wciągającą lekturą na długie zimowe wieczory. Entuzjazm autora do wypraw canoe, obozowania, wędkowania i czerpania radości z obcowania z dziką naturą sprawi, że nie będziecie mogli doczekać się lata!
***
Charles Dudley Warner
W DZICZY
Miastowego trapera przypadki
Przekład: Rafał Wierzbicki
ISBN 978-83-949448-1-0
Warszawa 2018

Charles Dudley Warner (1829—1900) — amerykański pisarz, eseista, prawnik, dziennikarz, podróżnik i mówca, bliski przyjaciel Marka Twaina. Swoje liczne podróże opisywał w esejach i powieściach, które wyróżnia wyostrzony zmysł obserwacji, cięty humor, ironia, a czasem poczucie absurdu, czyniącje interesującymi i aktualnymi dla współczesnego czytelnika.
W dziczy. Miastowego trapera przypadki to zbiór humorystycznych opowieści o wyprawach dziewiętnastowiecznego inteligenta w dzikie ostępy północno-wschodnich gór Ameryki. Autor bezczelnie chwyta za serce, wali w wątrobę, miesza we łbie i wbija bolesną szpilę piekielnie ostrym humorem. Porywa czytelnika w bezkresną dzicz pomiędzy krwiożercze bestie, przepastne urwiska, mroczne knieje, w towarzystwo filozofujących przewodników i tajemniczych fałszerzy kryjących się w górskich grotach.
***
Elmer Harry Kreps
PORADNIK TRAPERA
Przekład: Rafał Wierzbicki
ISBN 978-83-949448-2-7
Warszawa 2018

Elmer Harry Kreps (1880—1957) amerykański zawodowy myśliwy i traper pracujący w ostępach Ameryki Północnej, ceniony autor poczytnych artykułów w prasie branżowej i książek, ilustrator.
Trudna, ciężka i wyczerpująca do cna to dola. Plecak ciąży i wydaje się, że szlak nie ma końca. Wciąż tęskno do chaty i jej przytulnego wnętrza. Wygodna jest, można w niej spędzić dzień odpoczynku, uprać i zacerować ubranie i nacieszyć oko wiszącymi pod powałą futerkami — owocem traperskiej pracy. Bywają dni, gdy mróz jest okrutny, a głęboki sypki śnieg zdaje się nie do przejścia, a mimo tych wszystkich trudów i niedogodności leśne życie na zimowym szlaku jest w niewytłumaczalny sposób fascynujące, wolne i dzikie.
Jego książka to świadectwo życia jednego z ostatnich dawnych ludzi lasu, sprzed rewolucji technologicznej, która dała nowoczesne ubrania, środki transportu i łączności; świat dawnego leśnego łowcy wyposażonego w naturalne materiały, ogromną wiedzę, hart ciała i ducha. Autora nie interesują powody, dla których czytelnik może znaleźć się w kniei, można podejrzewać, że jest to dla niego oczywiste. Ale jeśli czytelnik się już tam zapuści, to autor ma dla niego garść porad z pierwszej ręki od człowieka, który spędził w ten sposób całe życie.
***
Horace Sowers Kephart
Księga tradycyjnego obozowania
Tom I. Biwak
Przekład: Rafał Wierzbicki
ISBN 978-83-949448-4-1
Warszawa 2019

A gdyby tak wszystko rzucić i wyjechać w odludzie? Horace Kephart miał rodzinę, doskonałe wykształcenie, konsekwentnie budowaną od lat karierę, stanowisko dyrektora jednej z największych bibliotek w USA, pokaźną kolekcję starych ksiąg i opinię eksperta. W 1904 roku, w wieku 42 lat rzucił jednak wszystko, by zamieszkać w opuszczonej górskiej chacie i już do końca życia wieść prosty żywot człowieka lasu.
W 1906 roku opublikował The Book of Camping and Woodcraft w której dzieli się bogatą wiedzą na temat leśnego obozowania, ówczesnego sprzętu, polowania, broni, kuchni obozowej i wielu innych niezbędnych w kniei dziedzin wiedzy. Książka stała się bestsellerem, jedną z najważniejszych i najczęściej czytanych pozycji literatury obozowania.
***
Horace Sowers Kephart
Księga tradycyjnego obozowania
Tom II. Dzicz
Przekład: Rafał Wierzbicki
ISBN 978-83-949448-6-5
Warszawa 2019

Drugi tom Księgi tradycyjnego obozowania to spojrzenie na zagadnienie obozowania od drugiej, bardziej dzikiej strony. „Dzicz” nie uczy, jak nie popełniać błędów w sklepie, uczy, jak nie popełniać ich w kniei. Nie uczy, jakie buty kupić, ale jak w nich przez las iść. Zamiast modeli kompasów mamy opis umiejętności znajdowania drogi po gwiazdach i mchu; zamiast katalogu przydatnych gadżetów dostajemy katalog gatunków drewna i ich zastosowań, zamiast listy prowiantu otrzymujemy listę dzikich roślin jadalnych. Świat drugiego tomu to świat samodzielnego wykorzystania darów natury, to świat trudny, miejscami zupełnie obcy. Autor nie szczędzi szczegółów na temat czyhającego w kniei robactwa czy nieprzyjemnych technikaliów samodzielnego wyprawiania skór, przygotowania włókien ze zwierzęcych ścięgien i wnętrzności czy własnoręcznego nastawiania złamanych kości i innych technik ratowania życia, gdy do cywilizacji jest zbyt daleko, a czasu zbyt mało.
***
Francis Eugene Galton
Sztuka podróżowania
Przekład: Diana Wierzbicka
978-83-949448-5-8
Warszawa 2019

Brytyjczyk Sir Francis Galton, kuzyn Charlesa Darwina, urodzony w 1822 roku (praktycznie rówieśnik Nessmuka) był jednym z nielicznych genialnych, wszechstronnych umysłów: zajmował się statystyką, socjologią, psychologią, meteorologią; był geografem, odkrywcą i innowatorem. Wywarł ogromne piętno na swoich i późniejszych czasach: dał światu podstawowe narzędzia statystyki: korelację i regresję do średniej, stworzył niezawodny system rozpoznawania odcisków palców, a także kontrowersyjną koncepcję eugeniki.
Był też podróżnikiem. W młodości wziął udział w wyprawie przez południowo-zachodnią Afrykę. Podchodząc do każdej dziedziny życia i każdej aktywności niebywale praktycznie, wnikliwie i skrupulatnie, posiadł rozległą wiedzę na temat ówczesnego podróżowania, którą opisał w opublikowanej po raz pierwszy w 1855 roku The Art of Travel czyli „Sztuce podróżowania”.
Książka zawiera bogactwo porad na temat praktycznych aspektów dziewiętnastowiecznej eksploracji nieznanych lądów. Czytelnik dowie się z niej jak, między innymi, szukać źródeł wody, rozbijać obozy, forsować rzeki, wspinać się na drzewa, orientować się w nieznanym lądzie, rozpalać ogień, dbać o ówczesną broń palną, a także jak dyscyplinować członków ekspedycji i jak negocjować z nie zawsze pokojowo nastawionymi tubylcami. Książka miała wiele kolejnych wydań, które są publikowane i zachwycają czytelników do dziś, niemal sto siedemdziesiąt lat później.