Babcia Gatewood

Jeśli wydaje wam się, że życie ucieka wam przez palce i nic już dobrego was nie spotka, posłuchajcie… o Babci Gatewood.

Zastanawiając się, jakie buty nadają się „w teren”, jaka powinna być kurtka i jaki model namiotu, warto wpierw wiedzieć, że Babcia Gatewood przeszła cały szlak Apallachów (blisko 3,5 tysiąca kilometrów) w trampkach Converse, z torbą na ramię, płaszczem przeciwdeszczowym, kocem i zasłonką prysznicową.

Emma Rowena Gatewood, urodziła się w 1887 roku w Ohio. W wieku 19 lat wyszła za mąż. Jej małżeństwo nie było udane: mąż znęcał się nad nią fizycznie od pierwszych dni po ślubie, aż do rozwodu po 31 latach, w 1940 roku.

Kilkanaście lat później, gdy Emma miała 67 lat, powiedziała swoim dorosłym dzieciom, że idzie się przejść. Zabrała kilka przedmiotów codziennego użytku i poszła… na szlak. Kilka lat wcześniej przeczytała artykuł o szlaku Apallachów (ang. Apallachian Trail, AT) i zachęcona entuzjastycznym opisem pomyślała, że przejście go będzie bułką z masłem. Po pokonaniu całej trasy stwierdziła, że jednak tak łatwo nie było. Jest pierwszą kobietą w historii, która pokonała cały szlak w ciągu jednego roku.

Szlak przeszła ponownie dwa razy: w wieku 75 i 78 lat. Przeszła także dwa tysiące mil szlakiem w Oregonie, ze średnim dystansem 35 km dziennie.

Jej porady sprzętowe?

Zrób sobie płaszcz od deszczu, weź torbę na ramię i kup parę solidnych tenisówek. W sklepach kupisz kiełbaski, a resztę jedzenia znajdziesz po drodze w lesie.

© Rufus 2018

  • Ben Montgomery (2014). Grandma Gatewood’s Walk: The Inspiring Story of the Woman Who Saved the Appalachian Trail. Chicago Review Press.
  • Michelle Houts (2016). When Grandma Gatewood Took a Hike. Ohio University Press.