Sztuka leśnego obozowania

Nie po to idziemy w zielony las
i krystalicznie czyste wody,
żeby znosić trudy.
Idziemy tam po to, żeby odpocząć.
podpis nessmuka

lenistwo

O KSIĄŻCE

Woodcraft autorstwa Nessmuka to klasyczny dzięwiętnastowieczny poradnik leśnego obozowania. Anglojęzyczny czytelnik zawsze mógł dowiedzieć się z niego jak uszyć namiot,  zbudować szałas, rozpalić ognisko, upiec chleb, czy dziczyznę, złapać rybę, jak skompletować lekki ekwipunek na długą wędrówkę, jaką wybrać łódkę canoe, jak przyrządzić maść na komary, oraz jaki nóż i siekierę zabrać do lasu.

W 1884 roku nowojorskie Forest & Stream Publishing Company wydało książkę, która natychmiast stała się bestsellerem, doczekała się wielu wznowień i w języku angielskim jest wydawana do dziś. Poradnik napisany lekkim, żywym, pełnym humoru językiem od lat inspiruje kochających leśną rekreację Amerykanów. Dziś, dzięki pierwszemu polskiemu przekładowi, Woodcraft jest także dostępny polskiemu czytelnikowi. Sami możemy przekonać się, jak wiele z obozowych wskazówek wciąż pozostaje aktualne, a także z rozbawieniem zauważyć jak bardzo mimo odległości podobni byli nam dawni obozowicze i jak mało zmieniła się pomimo upływu lat ludzka natura.

O AUTORZE

portret nessmuka

Myślę o sobie czasem jak o dzikim Indianinie
albo starym berserku przebranym tylko za dziewiętnastowiecznego Amerykanina.
Gdy ciasny gorset cywilizacji ciśnie mnie zbyt mocno,
zrzucam go, oddając się odmładzającemu duszę barbarzyństwu i słodkiemu lenistwu.

George Washington Sears, ps. Nessmuk, mimo że urodził się w pierwszej połowie dziewięnastego wieku, jest zaskakująco bliski wielu współczesnym miłośnikom rekreacji na świeżym powietrzu. Tak jak i większość z nich, musiał dzielić czas pomiędzy obowiązki wobec rodziny i pracę zarobkową, a swoją największą miłość: podróże i obozowanie na łonie natury.

Nie był zawodowym traperem, ani przewodnikiem, ale szewcem, który kochał dziką przyrodę. Dorywczo imał się najróżniejszych prac: bywał marynarzem, rybakiem, woźnicą, nauczycielem, handlowcem, górnikiem, dziennikarzem, aby w wolnym czasie stawać się leśnym włóczęgą, rekreacyjnym myśliwym, wędkarzem i pasjonatem wioślarstwa.

Pod koniec życia został bardzo poczytnym autorem artykułów podróżniczych oraz Woodcraftu, czyli klasycznego już dziś poradnika na temat leśnego obozowania. Jego imieniem nazwano górę, jezioro, nazywa się do dziś zaprojektowany model noża, ultralekkiej kanadyjki, oraz kilku innych jego leśnych pomysłów i rozwiązań.

POLSKIE WYDANIE

IMG_3470_3_x_nessmukczarny

George W. Sears, ps. Nessmuk

WOODCRAFT

Sztuka leśnego obozowania

Przekład: Rafał Wierzbicki
Ilustracje: Miłka Macheta
ISBN 978-83-949448-0-3
Warszawa 2017

Polskie wydanie starannie przetłumaczono tak, aby oddać ducha dawnej lektury, jednocześnie czyniąc je przystępnym dla współczesnego czytelnika. Opatrzono je przedmową, wieloma przypisami objaśniającymi oraz nowymi ilustracjami utrzymanymi w klimacie dawnych książek przygodowych.

Sztuka leśnego obozowania jest wciągającą lekturą na długie zimowe wieczory. Entuzjazm autora do wypraw canoe, obozowania, wędkowania i czerpania radości z obcowania z dziką naturą sprawi, że nie będziecie mogli doczekać się lata!

KUPISZ TUTAJ