Elmer Harry Kreps

PORADNIK TRAPERA

Przekład: Rafał Wierzbicki
ISBN 978-83-949448-2-7
Warszawa 2018

IMG_3474_3_x_kreps

Elmer Harry Kreps (1880—1957) amerykański zawodowy myśliwy i traper pracujący w ostępach Ameryki Północnej, ceniony autor poczytnych artykułów w prasie branżowej i książek, ilustrator.

Trudna, ciężka i wyczerpująca do cna to dola. Plecak ciąży i wydaje się, że szlak nie ma końca. Wciąż tęskno do chaty i jej przytulnego wnętrza. Wygodna jest, można w niej spędzić dzień odpoczynku, uprać i zacerować ubranie i nacieszyć oko wiszącymi pod powałą futerkami — owocem traperskiej pracy. Bywają dni, gdy mróz jest okrutny, a głęboki sypki śnieg zdaje się nie do przejścia, a mimo tych wszystkich trudów i niedogodności leśne życie na zimowym szlaku jest w niewytłumaczalny sposób fascynujące, wolne i dzikie.

Jego książka to świadectwo życia jednego z ostatnich dawnych ludzi lasu, sprzed rewolucji technologicznej, która dała nowoczesne ubrania, środki transportu i łączności; świat dawnego leśnego łowcy wyposażonego w naturalne materiały, ogromną wiedzę, hart ciała i ducha. Autora nie interesują powody, dla których czytelnik może znaleźć się w kniei, można podejrzewać, że jest to dla niego oczywiste. Ale jeśli czytelnik się już tam zapuści, to autor ma dla niego garść porad z pierwszej ręki od człowieka, który spędził w ten sposób całe życie.

KUPISZ TUTAJ